Пам’ять жертв наймасовішого розстрілу євреїв у Рівному вшанували в урочищі Сосонки (ВІДЕО)

16:56, 3 лис. 2019
 
Пам’ять жертв наймасовішого розстрілу євреїв у Рівному вшанували в урочищі Сосонки (ВІДЕО)

У Рівному вшановували пам’ять жертв наймасовішої в області акції проти євреїв у період Голокосту, яку 78 років тому провели нацисти в урочищі Сосонки.

6 і 8 листопада 1941-го року тут були знищили 17,5 тисяч євреїв. Це офіційні дані, якими оперувала радянська історіографія, зазначає дослідник Голокосту на Рівненщині Роман Михальчук. Але під час вивчення цієї теми він знайшов свідчення євреїв у меморіальній книзі Рівного, де згадано, що у Сосонках розстріляли 22,5 тисячі людей. Таку ж кількість загиблих називає і американський професор Джефрі Бердс, який випустив монографію про Голокост в Рівному. Наразі Роман Михальчук уточнює число розстріляних у Сосонках, порівнюючи дані з радянських, німецьких і єврейських джерел. Зазначимо, що напередодні Другої світової війни в Рівному, за інформацією істориків, із 57 тисяч населення євреїв було близько 25 тисяч.


Сьогодні тут зібралися представники єврейської громади і не лише з Рівного. Один з присутніх – Борис Ройтман, уродженець Шепетівки Хмельницької області. Чоловік зізнався, що зараз живе у Здолбунові та понад 20 років у ці дні листопада приїздить в Сосонки. Каже, що вважає своїм обов’язком поклонитися загиблим у цьому урочищі.

 

Борис Ройтман, здолбунівчанин:
– Завжди приходимо. І я беру камінчик зі Здолбунова... Душа їхня знає, що я прийшов і поклонився праху цьому. Мій батько мав трьох братів і сестру. Лишилася тільки сестра, всі загинули на війні, половина родичів моїх близьких теж постраждала від цієї страшної війни.


Роман Михальчук, дослідник Голокосту на Рівненщині:
– На сьогодні працюю над монографією саме про Голокост у Рівному. Сподіваюся скоро її видати. І працюю саме над цими даними, бо потрібно порівнювати німецькі дані, радянські і свідчення євреїв. Завдяки співпраці із німецькими істориками, які допомагають із джерелами, вдалося виявити цікаві свідчення німців, які, власне, брали участь у розстрілі. Жахливі подробиці, наприклад, випливають, коли під час розстрілу не встигли розстріляти євреїв, то багато дітей, яких лишили на другий день, просто замерзли вночі. Тому що погода, коли відбувалися розстріли, а вони відбувалися 6-8 листопада, була холодна з дощем, снігом і діти не витримували. Є також свідчення цих же німців, що багатьом євреям вдалося врятуватися і допомагали їм українці.