Як у Рівному Хеловін "забороняли"

16:09, 24 жов. 2019
 
Як у Рівному Хеловін

Депутати Рівненської міської ради рекомендували заборонити рекламу свята Хеловін, яке «передбачає перевтілення у всякого роду нечисть: вампірів, духів, смерть, привидів тощо, що здійснює негативний вплив на духовно-моральний вплив суспільства, а в першу чергу – на дітей і молодь». Суспільне пропонує хронологію того, що відбувалось на сьогоднішній сесії та передувало такому прийняттю. 

До трибуни вийшов Олександр Третяк (на головному фото) – ректор Рівненської духовної семінарії Християн Віри Євангельської. Він зачитав звернення, яке, з його слів, доручили озвучити голови всіх християнських конфесій міста. Причина – реклама Хеловіну одним із торгових центрів. 

– На рекламних площинах міста – зображення дівчини із порізаними венами на зап’ястях рук та закривавлене в крові обличчя. Вважаємо, що дана реклама порушує Закон України «Про рекламу». Зокрема статті 7, 8 та 20. Як представники різних церковних інституцій нашого міста, вважаємо, що така реклама наносить шкоду для мешканців нашого міста, зокрема дітей та молоді, адже це, по суті – пряма пропаганда суїциду та насилля. В українській культурі є чимало хороших свят, підтримка яких була би більш доречною, – сказав виступаючий.


Зрештою, Олександр Третяк закликав депутатів зобов’язати суб’єктів господарювання, які розповсюджують таку рекламу, вжити заходів для приведення її у відповідність до законодавства. Крім того – заборонити відзначення цього свята в системі закладів освіти Рівного, а також створити комісію для контролю за дотримання норм законодавства у сфері захисту суспільної моралі.

Після перерви депутатка Тетяна Чубай зачитала уривок із проекту рішення, який пропонується на розгляд і в який внесли деякі правки:

«…заборонити пропаганду Хеловіну в місті Рівне, в тому числі зовнішню рекламу та відзначення будь-яких заходів в закладах освіти і культури комунальної власності… Контроль за виконанням цього рішення доручити секретарю міської ради Паладійчуку Сергію, УЖКГ та управлінню архітектури – контроль за рекламою».Депутатку перебив реплікою міський голова Рівного Володимир Хомко:

– Тетяно, якщо реклама, яка висить… протирічить (зовнішня реклама,-ред.) – то до нашого управління ЖКГ. А якщо не протирічить – то хоч головою в стіну стукайтесь, нічого не буде. 


Одразу слово взяв секретар Рівнеради Сергій Паладійчук:

– Шановні колеги, я дуже прошу мене викреслити з моменту контролю – я не проконтролюю це рішення. Я кажу реально – я не зможу це зробити. 


Згодом слово взяла депутатка Галина Кульчинська, яка також є заступницею міського голови та курує галузь освіти:

– Складається таке враження, що воно (відзначення Хеловіну) дуже популярне в школах міста. Чи проводять там ці свята? Так. І я скажу, що новий Закон «Про освіту» дуже розширив автономію шкіл і батьків, що кожен захід, – проводити чи ні, – погоджується з батьками. В окремих школах, – далеко не у всіх, – ці свята є. Але зараз нас збурила оця реклама, яка висить по усьому місту. 

Галина Кульчинська процитувала статтю 8 Закону України «Про рекламу»:  та додала, що за такі дії передбачена як«У рекламі забороняється… розповсюджувати рекламу (включаючи анонси кіно- і телефільмів), яка містить елементи жорстокості, насильства, порнографії, цинізму, приниження людської честі та гідності» адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Заступниця мера запропонувала звернутись із цим питанням до Держпродспоживслужби.

Скрін із трансляції сесії на каналі міськради

Зрештою, мер запропонував створити редакційну комісію, аби узгодити текст звернення. У підсумку це питання розглянули передостаннім на засіданні та прийняли це рішення, де до слова «заборонити» додали «рекомендувати», оскільки прямої заборони вжити не можуть. «За» проголосувало 26, не голосувало двоє обранців. Це рішення найближчим часом мають направити суб’єктам господарювання, до яких є претензії. 

________

25 жовтня, 17:00

Сюжет замінюють: у «Екваторі» відреагували на осуд реклами Хеловіну