Три чи чотири: на Рівненщині думають, скільки районів має бути після реформи (ВІДЕО)

18:45, 23 жов. 2019
 
Три чи чотири: на Рівненщині думають, скільки районів має бути після реформи (ВІДЕО)

Чотири райони замість шістнадцяти пропонують утворити на Рівненщині. Таку ідею сьогодні озвучили представники Центру політико-правових реформ, які вивчають пропозиції Міністерства розвитку громад щодо укрупнення районів України. Модель уряду передбачає утворення на Рівненщині трьох районів: Рівненського, Дубенського та Сарненського. Але такий варіант, за словами представників Центру політико-правових реформ, Рівненщині не підходить.

З 16-ти до 3-х має скоротитися кількість районів Рівненщини в рамках реформи децентралізації. Таку модель укрупнення нашої області запропонували урядовці з Міністерства розвитку громад.
 
На фото представник Центру політико-правових реформ Орест Микита
 
– Методика міністерства говорить наступне: формування субрегіонального рівня починається з центру. Навколо обласного центру циркулем проводиться тридцятикілометрове коло і навколо цього кола формується район за назвою обласного центру. В даному випадку це Рівненський район. Пізніше – все, що є за межами цього кола, шукаються міста з більш як 50 тисячами населенням. Навколо цих міст циркулем обводиться радіус, але вже 60 кілометрів. Тобто це означає, що від центру до кінця цього району автомобільними шляхами має бути не більш як 60 кілометрів,розповів представник Центру політико-правових реформ Орест Микита.
 
За такою моделлю до Рівненського району мають увійти: Здолбунівський, Острозький, Корецький, Гощанський, Костопільський, Рівненський райони з центром у Рівному. Дубенський район об’єднає сьогоднішні Дубенський, Радивилівський, Млинівський та Демидівський райони. Сарненський включатиме: Сарненський, Березнівський, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський та Рокитнівський райони.
 
На фото науковий співробітник Інституту регіональних досліджень НАН України Петро Жук
 
– Дуже великий Сарненський район. І окремі складові цього району будуть віддалені від Сарн дуже далеко. Практично усі населені пункти Зарічненського району за більш ніж 60 кілометрів. Тому, на наш погляд, бажано виділити ще один – четвертий район з центром, попередньо, у Дубровиці, – каже науковий співробітник Інституту регіональних досліджень НАН України Петро Жук.
 
До четвертого району, за пропозицією Петра Жука, мають увійти Зарічненський, Володимирецький, Дубровицький райони та місто Вараш.
 
На фото директор Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий
 
– Питання створення Дубровицького району відкрите. Хоча ми зараз швидше зупиняємося на думці трьох районів. Бо якщо будуть зроблені дороги, то це зніме питання підвозу дітей, медичного обслуговування, швидкої допомоги. Можливо, буде простіше з трьома районами,говорить директор Рівненського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Сивий.
 
Водночас, зі слів консультанта Офісу реформ Асоціації міст України Василя Куриласа, перед тим, як напрацьовувати модель укрупнення районів Рівненщини, слід розуміти повноваження райцентрів. Адже, згідно з реформою децентралізації, на цьому етапі районні ради та адміністрації ліквідовують.
 
На фото консультант Офісу реформ Асоціації міст України на Рівненщині Василь Курилас
 
– На сьогодні не визначені повноваження для районного рівня, ми повинні це розуміти, аби відштовхуватися від тих завдань, що має робити рівень району. Рівень району буде, скоріш за все, називатися округом і його завдання, скоріш за все, буде розміщення представника виконавчої гілки, яка буде здійснювати контроль за дотриманням законодавства громадами,розповів консультант Офісу реформ Асоціації міст України на Рівненщині Василь Курилас.
 
Зі слів представників Центру політико-правових реформ, пропозиції щодо бачення укрупнення районів Рівненщини місцеві чиновники та фахівці мають напрацювати до кінця цього року та надіслати їх у Міністерство розвитку громад. Адже, зі слів Ореста Микити, уже на початку 2020-го в Україні має розпочатися зміна адміністративно-територіального устрою.