У Дубні перепоховали рештки політв’язнів, закатованих НКВС (ВІДЕО)

18:53, 8 жов. 2019
 
У Дубні перепоховали рештки політв’язнів, закатованих НКВС (ВІДЕО)

У Дубні перепоховали рештки 29-ти політв’язнів, закатованих НКВС. Їх розстріляли у червні 1941-го року на території тодішньої в’язниці. Загалом, у місці, де нині військова частина, у перші дні війни було знищено орієнтовно триста політв’язнів. Ще сотні вдалося втекти із в’язниці. Серед них чехи, поляки та українці, – зазначив історик Андрій Жив’юк. Із цього числа завдяки архівним документам і свідченням людей встановили 41 ім’я. Цей список Андрій Жив’юк зачитав на сьогоднішній панахиді. Журналісти Суспільного – з подробицями.

29 трун із рештками політв’язнів, яких закатували "еНКаВееСівці" у Дубенській тюрмі в червні 1941-го. Їх перепоховують на місцевому цвинтарі. Панахиду правлять владики трьох конфесій.

На фото син убитого в Дубенській в’язниці Олег Поровчук

– Подія ця дуже важлива, я її чекав значно раніше. Чекав, що це буде в перші роки незалежної України, бо за радянських часів про це не говорили, казали тільки, що це справа рук німців, – розповідає син убитого в Дубенській в’язниці Олег Поровчук.

Пан Олег розповідає, що його батька, Гната Поровчука, арештували у квітні 1941-го року за націоналістичні погляди і розстріляли у Дубенській тюрмі.

Коли почалися розстріли в цій тюрмі, а він сидів у корпусі південному над річкою, і там його розстріляли, як і всіх інших в’язнів. Повідомили люди з вулиці Садової, яка коло тюрми, що така подія відбулася, і дідусь поїхав забрав тіло мого тата і поховали його в Дубні. Оце, що сьогодні здійснюється тут перепоховання – це невеличка частинка жертв, – додає Олег Поровчук.

На фото директор меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета

Чому виявлено тільки 29. Тому що інші знаходяться або під будівленю, або були вивезені з території тюрми під час прокладення комунікацій, або будівництва будівлі, – розповідає директор меморіально-пошукового центру "Доля" Святослав Шеремета.

Територію колишньої Дубенської в’язниці фахівці меморіально-пошукового центру "Доля" досліджували цьогоріч у травні. Потому виявлені людські рештки передали на дослідження антропологам.

Вдалося виявити, що сім із них – жінки, решта – чоловіки. Але не змогли виявити, хто це саме, ідентифікувати останки. В деяких останках є кульові отвори, в деяких ушкодження. І, знову ж, за висновком антрополога, який проводив дослідження, можна стверджувати, що дані останки належали людям, які останній прижиттєвий час перебували у вологому приміщенні. І це є підтвердження того, що це були в’язні Дубенської тюрми, – додає Святослав Шеремета.

На те, аби отримати дозвіл на дослідження території колишньої Дубенської в’язниці, де нині розташована військова частина, пішло майже 10 років, – зазначає міський голова Дубна Василь Антонюк. Розповідає наступне:

На фото міський голова Дубна Василь Антонюк

Відкрита була карна справа, але це для того, щоб замилити очі і показати, що щось робиться. Дії були активні сьогодні, в 2019 році, коли генерал-лейтенант дав добро і ми почали працювати. І от вам результат.

Міський голова Дубна Василь Антонюк сподівається, що пошук решток політв’язнів на території колишньої Дубенської в’язниці продовжать. Адже, за приблизними підрахунками голови комісії з реабілітації при облдержадміністрації Андрія Жив’юка, у червні 1941-го року там було знищено сотні людей, серед яких чехи, поляки та українці. Наразі історики змогли ідентифікувати імена лише 41 убитого політв’язня.

На фото голова комісії з реабілітації при облдержадміністрації Андрій Жив’юк

Обнародував я список сьогодні цих людей. Крім того, ще маємо 44 особи, які напевне були вбиті тоді в дубенській тюрмі, але маємо ще їх перепровірити. Тобто десь буде близько 100 осіб, яких ми знаємо сьогодні на ім’я. А якщо говорити за загальну кількість, то можемо тільки оціночно судити, скільки було вбито. Це було десь 250-300 осіб, які були вбиті. окрім того, близько ще 100 осіб, які змогли втекти, – коментує голова комісії з реабілітації при облдержадміністрації Андрій Жив’юк.