«Битва під Оршею» та чому меморіальна дошка – у рівнян під ногами (ФОТО)

13:25, 8 вер. 2019
 
«Битва під Оршею» та чому меморіальна дошка – у рівнян під ногами (ФОТО)

Сьогодні на пішохідній зоні вулиці Соборної біля «Злата плази» відкрили меморіальну дошку. Зробили її за принципом «каменів спіткання» – таких собі елементів бруківки, які встановлюються точно або приблизно у тому місці, яке має стосунок до історичної події.

Чому біля «Злата плази»? Так, у організаторів святкування 505-ї річниці битви під Оршею постало питання, де ж поставити ту табличку. Ось як коментував це рішення Суспільному історик та краєзнавець Микола Бендюк, який входив до оргкомітету: «Немає замку князів Острозьких. Там, де й палац Любомирських пізніше був, і там люди мало ходять. Але була острозька брама, було острозьке передмістя. От «Злата Плаза» – це острозьке передмістя. Князь Острозький Костянтин Іванович з Острога заїжджав у Рівне біля «Злати Плази» через острозьке передмістя», – казав він майже тиждень тому.

До чого тут князь Костянтин Острозький? 8-го вересня у битві під Оршею (зараз це Білорусь) у 1514-му році об’єднане військо Великого князівства Литовського та Польського королівства, очолюване саме князем Костянтином Івановичем Острозьким, розбило армію Московського князівства. Таким чином наш земляк приборкав переважаючі сили противника, відбивши у московитів апетит на чужі землі. Ця перемога зробила князя Костянтина Острозького відомим на усю Європу. 

Як Рівне це відзначає? Крім того, що відкрили меморіальну дошку, до міста приїхав і консул генерального консульства Республіки Польща у Луцьку Пйотр Матусяк. У торговому центрі встановили фотозону з троном князя Острозького – частина елементів якого автентичні, а частина відновлена реставраторами (за троном ви можете помітити на фото гравців ФК "Верес" – таким чином футболісти долучились до проекту зі збору приблизно 80-ти тисяч гривень для реставрації картини "Битва під Оршею" польського художника. Картина зараз у краєзнавчому музеї).

На «Лебединці» відбувається турнір лучників, а ще заплановано показ документальної стрічки про саму битву.