Традиції всієї України — у спецпроєкті Суспільного «Великодні писанки»

Традиції всієї України — у спецпроєкті Суспільного «Великодні писанки»

23 кві. 2024

Давні традиції писанкарства зібрали команди Суспільного по всій країні для міжрегіонального проєкту «Великодні писанки». З 27 квітня цикл міжпрограмних роликів показуватимуть на Суспільне Рівне та усіх місцевих телеканалах Суспільного. Всього відзняли 15 відеоісторій.

Читайте також: Працюємо з головними темами й топспікерами країни, — ведучі «Суспільне. Студія» Олеся Вакуленко та Микита Чибар

Над проєктом працювали творчі групи Суспільного у Черкасах, Тернополі, Чернівцях, Луцьку, Полтаві, Сумах, Вінниці, Івано-Франківську, Чернігові, Рівному, Кропивницькому, Хмельницькому, Львові, Одесі та Закарпатті. Секретами писанкарства поділились майстри та майстрині народної творчості, які ретельно вивчають та аналізують традиції свого краю, діляться інформацією з дітьми й усіма, хто цікавиться культурним спадком українського роду. Журналістам Суспільного вони показали техніки розписування, розповіли, що означають символи та кольори, розкрили сакральні мотиви та роз’яснили, які писанки можуть стати оберегами.

Рівненщина багата на писанкові орнаменти і візерунки. Для проєкту творча група Суспільне Рівне обрала особливий — «Ружу лежачу».

Заслужена майстриня народної творчості України Вікторія Степанюк взяла зразок писанки жительки села Тучин Гощанської громади Варвари Віннічук 1908 року народження, яка була бабусею Алли Українець — відомої на Рівненщині етнографині, краєзнавиці, завідувачки відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею.  Як пояснила майстриня, у ті часи дівчата писали 12 писанок, серед них і «Ружу лежачу», ці Великодні яйця дарували хлопцю, як зізнання в симпатії.

«У нашій родині, скільки себе пам’ятаю, діти займались крашанками. На жаль, писанкарства мене бабуся не вчила через брак часу, купу роботи по господарству й інтенсивну підготовку напередодні Великодня. Тож кожного чистого четверга ми із сестрою чаклували над баночками із різнокольоровими фарбами, фарбували яйця і потім бігли до бабиної груші, щоби із тих фарб виливати веселку на побілений стовбур, — розповідає головна режисерка Суспільне Рівне Людмила Ястремська. — Мабуть, тому над “Великодніми писанками” мені було особливо цікаво працювати: від технічно-постановної підготовки локації до фінального відзнятого кадру. Робота майстрині вражала: чіткі, гармонійні рухи, камерна, навіть трохи магічна, атмосфера навколо неї. Наша писанка, попри лаконічну геометрію у формах, несе у собі глибокий таємничий зміст. Мені до вподоби цей мінімалізм і дуже подобається зображена колірна гама».

Над проєктом у Рівному працювали: Ольга Татаренко — продюсерка з виробництва контенту, кореспондентка Катерина Сірук, головна режисерка Людмила Ястремська, відеограф Дмитро Сидор та звукорежисер Ярослав Шевчук.

До роботи місцевих команд долучився і головний режисер дирекції регіонального мовлення Суспільного Сергій Жулін, над графічним оформленням працювали Андрій Дмитрик і Микола Волощук.

Дивіться проєкт «Великодні писанки» на телеканалах Суспільного, коментуйте відео на ютуб-каналі Суспільне Рівне, діліться ним з друзями, зустрічайтеся з ними, пишіть писанки, щоб зберігати українські традиції.

Читайте також: Радіо Промінь відзначає 59 років в ефірі

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт та національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих діджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс «Бробакс», навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатека — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.

Оперативні та якісні новини Рівненщини — читайте на цифрових платформах Суспільного у Рівному: